Rak prostate je eden najpogostejših vrst rakov pri moških, saj se je povzpel že na tretje mesto, in je šesti najpogostejši vzrok smrti zaradi raka pri moških v Sloveniji.

Svetovno gibanje Movember ima zelo lepo sporočilo: »Prvega novembra si obrijte brke, nato pa si jih cel mesec puščajte«. S puščanjem brk želijo opozoriti ne le na raka prostate, ampak tudi na druge bolezni, ki prizadenejo zgolj ali predvsem moške. Gibanje izhaja iz Avstralije, od njegovega začetka (ki sega nazaj že več kot 10 let) se je vanj včlanilo že več kot 5 milijonov ljudi.

Simptomi in prepoznavanje raka prostate

Rak prostate raste počasi: od nastanka bolezni do kliničnih znakov mine 9–17 let, do pojava oddaljenih zasevkov pa nadaljnjih 5–7 let. Bolniki pri začetni obliki raka navadno nimajo težav. Simptomi, ki se lahko pojavijo kot posledica rakave tvorbe, so zelo podobni simptomom, ki jih povzročajo nerakave bolezni prostate, kot sta benigno povečanje prostate ali vnetje prostate (težave z mokrenjem, bolečine v medenici). Zato je zelo pomembno, da se moški odpravi na pregled k zdravniku, ko opazi kakršnekoli spremembe na urološkem področju.

Osnovne preiskave lahko opravi osebni zdravnik, ki se lahko glede na simptomatiko odloči, da pošlje bolnika na nadaljnje preiskave k urologu. Merjenje markerja PSA (za prostato specifični antigen) je zaenkrat edina biokemična preiskava, ki pokaže na možnost pojava raka prostate.

Zdravljenje raka prostate

Zdravljenje je odvisno od faze bolezni oziroma razširjenosti raka, od histološke oblike raka, ki jo določijo z biopsijo ter od starosti in bolnikovega splošnega stanja. Pri starejših osebah bi lahko v nekaterih primerih z zdravljenjem moškemu povzročili celo več težav, kot bi mu jih omilili, zato je odločitev za zdravljenje pri vsakem posamezniku treba tehtno premisliti.

Na voljo je več oblik in vrst zdravljenja. Kirurške posege in hormonsko zdravljenje izvajajo urologi, obsevanje in kemoterapijo z dodatkom hormonske terapije ali brez nje predpisujejo onkologi radioterapevti ali onkologi internisti.

Zgodnji rak prostate je lahko ozdravljiv bodisi z operacijo (radikalna prostatektomija oziroma odstranitev prostate) bodisi z obsevanjem. Pomembno je vedeti tudi, da se da s to diagnozo kakovostno živeti še vrsto let.

Podatki za Slovenijo

Po podatkih Registra raka v Sloveniji je v obdobju 2010–2014 v Sloveniji na leto v povprečju zbolelo za rakom prostate približno 1480, umrlo pa več kot 375 moških. Napovedujejo, da bo število novih bolnikov z rakom prostate z leti pri nas postopoma še naraščalo.

Pomembno je vedeti: moški, mlajši od 50 let, zbolijo zelo redko; v letih 2007–2011 je bilo registriranih v povprečju 15 bolnikov na leto.

TESTIRAJ – ZDRAVI – PREPREČI