29. januar poznamo kot mednarodni dan sestavljank, torej dan, ko slavimo takšne in drugačne sestavljanke.
Sestavljanke so lahko zelo zabavne! Morda smo na to dejstvo iz otroštva nekoliko pozabili, vendar lahko škatla koščkov sestavljanke s čudovitim motivom na pokrovu, znova obudi ta spomin. Sestavljanje sestavljank ima na človeške možgane neverjetno dobre učinke.
Zmanjšajo vpliv stresa in povzročijo dobro razpoloženje
Sestavljanke so odlično orožje proti stresu in negativni energiji. Ko rešujemo uganke, naši možgani povečajo proizvodnjo hormona dopamina. Dopamin predstavlja enega od možganskih nevrotransmiterjev, ki pomaga uravnavati razpoloženje, motivacijo, pozornost, spomin, pozitivno razmišljanje in občutek optimizma. Torej vsakič, ko kos sestavljanke postavimo na pravo mesto, sprostimo v kri dopamin. Občutek sreče in optimizem ustvarjata pozitivno energijo, ki zmanjšuje stres in izboljša koncentracijo.
Izboljšujejo spomin
Sestavljanje sestavljank povečuje mentalno hitrost in kratkoročni spomin s spominjanjem barv, oblik in drugih podrobnosti.
Izboljšujejo tehnike reševanja problemov
Sposobnost miselnega reševanja težav so izredno pomembne v našem življenju, saj lahko z njihovo pomočjo sprožimo aktivni proces in težavo rešimo tudi na drugem nivoju. Če to veščino imamo, lahko hitro prepoznamo težavo in poiščemo najboljšo rešitev zanjo. Če treniramo svoje možgane s sestavljanjem sestavljank, lahko te spretnosti izboljšamo.
Zvišujejo IQ
Reševanje ugank in sestavljanje sestavljank izboljšuje naš spomin in sklepanje. Raziskovalci z Univerze v Michiganu so dokazali, da lahko odrasli svoj IQ dvignejo za 4 točke, potem ko so 25 zaporednih dni reševali uganke.
Preprečujejo razvoje demence in Alzheimerjeve bolezni
Raziskava ameriške znanstvene revije Journal of Neuroscience je nedavno pokazala, da izpolnjevanje križanke ali redno sestavljanje sestavljank, vzpodbuja delovanje človeškega uma, kar lahko pomaga popolnoma preprečiti ali odložiti izbruh Alzheimerjeve bolezni pri starejših. Omenjene dejavnosti dokazano zmanjšajo število poškodb možganskih celic bolnikov s to boleznijo. Če bolnik rešuje uganke ali se loti sestavljanja sestavljank, ta aktivnost pomaga rasti novih zdravih živčnih celic.
Dvigajo storilnost pri različnih delovnih nalogah
Sestavljanke iz drobnih koščkov, zahtevajo pozornost zaradi veliko podrobnosti. S takšnimi izzivi treniramo oči, da zagledamo najmanjše podrobnosti. Ta sposobnost nam lahko pomaga pri delovnih nalogah, ki zahtevajo natančnost in osredotočenost na podrobnosti. Sestavljanje koščkov sestavljanke v prvi vrsti izboljša koncentracijo, ki je pomembna pri našem vsakdanjem delu. Kot študentje je to izredno pomembno, saj nam lahko to tudi zelo pomaga, da se osredotočimo na učenje.
Kaj torej še čakate? Poiščite sestavljanko zase in se lotite dela! Morda bo vam prav to pomagalo izboljšati vaš študijski uspeh in bolj osredotočiti na učenje.