Univerza v Mariboru in Univerzitetna knjižnica Maribor z veseljem obveščata o premierni izvedbi festivala znanosti Univerze v Mariboru, ki se javnosti v takšni obliki predstavlja prvič in nosi podnaslov Festival odprtega izobraževanja.
Dvodnevno dogajanje se letos osredotoča na vsebine s področja odprtega izobraževanja, učenja in raziskovanja, ki povezujejo in krepijo pretok znanj in podatkov med akademsko sfero in občo javnostjo oz. posamezniki, ki ne glede na pridobljeno formalno izobrazbo, želijo sodelovati pri raziskavah. Vse to z namenom, da bi vzpostavili večjo koherenco in sinergijo med interdisciplinarnimi znanstvenimi področji in med akademsko ter gospodarsko/negospodarsko sfero ter splošno javnostjo za dobrobit širše družbe.
Festival poteka v okviru pilotnega projekta NOO ODVIj Z odprtim dostopom do vseživljenjskega izobraževanja, ki ga izvajamo na Rektoratu Univerze v Mariboru v sodelovanju z Univerzitetno knjižnico Maribor, in kjer se v okviru digitalnega prehoda in vseživljenjskega učenja zavzemamo za spodbujanje sistematične uporabe prostodostopnih e-vsebin in njihovo promocijo ter povečanje dostopa do kakovostnega izobraževanja in učenja v različnih oblikah in okoljih za ciljne skupine, kot so osipniki, študenti, ki si med študijem želijo pridobiti nova znanja, posamezniki/državljani, ki, ne glede na pridobljeno formalno izobrazbo, želijo sodelovati pri raziskavah, in diplomanti, ki se morajo dokvalificirati, in tudi širše v sodelovanju s partnerskimi visokošolskimi organizacijami.
Dobrodošli na FestUM, ki bo letos potekal 24. in 25. oktobra v prostorih UKM, ob predhodni brezplačni prijavi pa se ga lahko udeležite v živo ali na daljavo. Prijave so odprte do četrtka, 19. oktobra 2023.
Naj v množici izredno zanimivih dejavnosti, ki jih ponuja dvodnevni program, se lahko izpostavi osrednji dogodek festivala, in sicer okroglo mizo z naslovom Lažne novice, teorije zarot in nezaupanje v znanost, na kateri bodo sodelovali:
- prof. dr. Dean Korošak (prorektor za znanstvenoraziskovalno dejavnost UM, moderator)
- dr. Špela Stres (Javna agencija za znanstvenoraziskovalno in inovacijsko dejavnost Republike Slovenije)
- dr. Tomaž Boh (Direktorat za znanost in inovacije, MVZI)
- Mojca Štruc (Ministrtstvo za digitalno preobrazbo)
- izr. prof. dr. Sašo Karakatič (Univerza v Mariboru)
- asist. Nejc Plohl (Univerza v Mariboru)
- Darja Potočan (RTV SLO)
- Maja Ratej (Val 202)