Delo za prijaznejši svet se nikoli ne konča. Količina prijaznosti, ki jo lahko vnesemo v svet, je neomejena!

Dan naključnih dejanj prijaznosti, ki ga obeležujemo 17. februarja, je vsako leto bolj priljubljen. Praznujejo ga posamezniki, skupine in organizacije po vsem svetu, da bi spodbudili dejanja prijaznosti.

Gibanje naključnih dejanj prijaznosti vsak dan navdihuje ljudi. Ker gre za priljubljeno praznovanje mnogih, ljudje povsod uživajo v teh dejanjih prijaznosti. Dejanja prijaznosti ne razveseljujejo le prejemnika, temveč širijo pozitivne odzive tudi na tistega, ki jih daje!

Včasih ima največji vpliv najmanjše dejanje – že preprosta beseda “prosim” ali “hvala” lahko nekomu obrne dan in naredi življenje veliko boljše. Dan naključnih dejanj prijaznosti vas spodbuja, da se odpravite ven in postanete luč, ki jo želite videti v svetu.

Koristi prijaznosti

Neki modrec je nekoč razkril idejo: “Ne mislite, da tisti, ki so v stiski, na primer prosilci za pomoč, iščejo miloščino. Namesto tega nudijo storitev. Storitev, ki vam omogoča, da se počutite dobro, hkrati pa nekomu plačate za to, da vam jo nudi.”

Poleg tega, da nekomu polepšate dan in naredite svet boljši, ima altruizem tudi veliko koristnih stranskih učinkov. Raziskave so namreč pokazale, da že samo dejanje, da naredimo nekaj za nekoga drugega, povzroči kemični učinek, ki je višji, kot če bi nekaj naredili za nas.

Ko smo radodarni do drugih, se v našem telesu sproščajo različni hormoni, kot so serotonin, oksitocin in endorfini, ki lahko izboljšajo naše zdravje in splošno počutje. Oksitocin na primer pomaga zniževati krvni tlak in povečuje občutek optimizma, serotonin pa nas naredi srečnejše, mirnejše in ima celo zdravilni učinek! Preprosta naključna dejanja prijaznosti lahko zmanjšajo bolečino, tesnobo in stres, hkrati pa povečajo našo energijo, življenjsko dobo in srečo.

Še ena odlična lastnost prijaznosti je, da je nalezljiva. Če začnemo pri sebi, lahko navdihnemo ljudi okoli sebe, da se tudi oni obnašajo toplo in skrbno. Ta učinek metulja je bil ponazorjen v različnih umetniških projektih, na primer v videoposnetku z YouTuba “Kindness Boomerang“, ki ga je posnel Life Vest Inside, in v filmu Pay It Forward – oba prikazujeta, da lahko z sprožitvijo vrste velikodušnih dejanj vplivamo na svet okoli nas in ga izboljšamo.

Ideje prijaznih dejanj

Spodaj je kar obširen seznam dejanj, ki jih lahko danes storite. Ni treba narediti vsega. Že eno dejanje lahko nekomu popolnoma spremeni življenje in tudi vi ste naredili eno dejanje več kot lani. Torej ste že malo boljši od “lanskega sebe”. Več idej lahko najdete na spletni strani fundacije naključnih dejanj prijaznosti. Sedaj pa na seznam.

• Plačajte kavo ali obrok osebe, ki je v vrsti pred vami.
  • Vrzite drobiž v skodelico brezdomca na ulici ali mu glede na letni čas priskrbite toplo odejo, ki ga bo varovala pred mrazom. Lahko naredite celo korak naprej in ga peljete na kosilo.
  • Anonimno darujte v dobrodelne namene
  • Nekomu pustite prijazno sporočilo, brez pojasnila.
  • Delite spodbudne besede. Nikoli ne veste, kdo jih bo potreboval.
  • Uporabite svoje znanje in spretnosti za nekoga, ki jih potrebuje. Na primer, ponudite izdelavo življenjepisa nekomu, ki išče novo službo.
  • Pošljite voščilnico “mislim nate” nekomu, s katerim se že nekaj časa niste pogovarjali.
  • Naročite šopek cvetja, ki ga boste dostavili nekomu v bolnišnici. To pomeni, da pokličete cvetličarja in mu poveste, naj izbere bolnišnico ali dom za ostarele ter dostavi cvetje osebi, ki ga po mnenju receptorjev najbolj potrebuje. To je lahko bolan otrok, starejša oseba brez družine ali študent, ki mu je zmanjkalo sreče.
  • Pri kosilu sedite poleg nekoga, ki sedi sam.
  • Pohvalite vsaj 5 ljudi. (Bodite izvirni)
  • Specite piškote za starejše.
  • Pustite osebo v vrsti za vami, da gre pred vami.
  • Pripravite večerjo za družino v stiski.
  • Nekomu vstavite kovance v parkirni avtomat.
  • Kupite rože, ki jih boste delili na ulici.
  • Kupite vstopnico za kino osebi, ki stoji za vami.
  • Pomagajte starejšemu pri nakupu živil.
  • Naredite uslugo, ne da bi za to kaj zahtevali v zameno.
  • Plačajte tujčevo članarino v knjižnici.
  • Prinesite krofe za svoje sodelavce.
  • Pomagajte otroku ali starejši osebi prečkati ulico.
  • Nekomu podarite darilno kartico, ki je ne nameravate uporabiti.
  • Natakarju pustite velikansko napitnino (še posebej, če ni bil odličen pri delu).
  • Vzemite si dan, da se ne pritožujete.
  • Nekomu plačajte jutranjo kavo.
  • Namesto da na spletu objavljate negativno mnenje, razširite nekaj spodbude.
  • Prepustite svoj sedež na avtobusu drugi osebi.
  • Vozniku avtobusa podarite okusno čokoladno ploščico.
  • Nekomu plačajte vozovnico za avtobus/avtobus.
  • Ponudite prijatelju prevoz domov.
  • Skrijte denar na naključnih mestih, da ga najdejo neznanci.
  • Pošljite zahvalno pismo lokalnim gasilcem, policistom ali vojaškemu osebju.
  • Samo nasmehnite se.
  • Bodite prijazni do sebe!
  • Svoja naključna dejanja prijaznosti delite z uporabo #RandomActsOfKindnessDay in jih objavite na družabnih medijih.

Dokler po svetu širite toplino in radodarnost, ni pomembno, kako praznujete, če pa želite zagotoviti, da so vaša dejanja resnično naključna, zakaj ne bi za izbiro dejanj uporabili vrtiljaka ali napolnili kozarec z idejami in jih izbrali po naključju!

Tale članek bi rad zaključil z mislijo Scotta Adamsa: “Zapomnite si, da majhno dejanje prijaznosti ne obstaja. Vsako dejanje ustvari valovanje, ki nima logičnega konca.”

Pojdite v svet ter širite ljubezen in prijaznost. Razmislite, kako se počutite, ko nekdo nekaj stori za vas. To na vas pusti pečat. In to sedaj potrebujemo še bolj kot kadarkoli prej, v teh težkih, negotovih časih. Bodite razlog za nasmešek na obrazu nekoga, bodite začetnik verižne reakcije.

#MakeKindnesstheNorm,  #RandomActsofKindnessDay,  #RAKDay