7. aprila 2022 se lahko naučite več o svetovnem dnevu zdravja, ki poteka pod okriljem Svetovne zdravstvene organizacije s sloganom »Naš planet, naše zdravje«.

Vsako leto 7. aprila obeležujemo svetovni dan zdravja, ki poteka pod okriljem Svetovne zdravstvene organizacije (WHO). Letos je organizacija izbrala slogan »Naš planet, naše zdravje«, ki postavlja zdravje posameznika in planeta v središče dejanj ter spodbuja gibanje za ustvarjanje družbe, osredotočene na dobro počutje.

Zdravje ljudi se je v zadnjih desetletjih zaradi boljših zdravstvenih storitev, varstva okolja in gospodarskega razvoja izboljšalo. Kljub temu pa zaradi različnih okoljskih vzrokov letno umre več kot 13 milijonov ljudi po svetu. Največjo nevarnost za zdravje predstavlja podnebna kriza, ki je posledica naših političnih, družbenih in ekonomskih odločitev. Več kot 90 % ljudi diha nezdrav zrak, ki je posledica izgorevanja fosilnih goriv, komarji širijo bolezni dlje in hitreje kot kdaj koli prej, oceani so preplavljeni s plastiko, ta pa je že zašla tudi v prehrano ljudi. Proizvajalci visoko predelane, nezdrave hrane in pijače vplivajo na debelost ljudi, na povečan razmah raka in srčnih bolezni, hkrati pa ustvarjajo tretjino svetovnih emisij toplogrednih plinov.

Medtem ko nam je pandemija covid-19 pokazala moč znanosti, je poudarila tudi neenakosti v našem svetu. Razkrila je slabosti na vseh družbenih področjih, hkrati pa je poudarila nujnost dobrega počutja in zdravja za vse, ne da bi pri tem prestopili ekološke meje. Sedanja zasnova gospodarstva vodi v nepravično porazdelitev dohodka, bogastva in moči, pri čemer preveč ljudi še vedno živi v revščini in nestabilnosti. Prekinitev uničevanja našega planeta in zdravja ljudi zahteva zakonodajno ukrepanje, reformo podjetij in posameznike, ki jih je treba podpreti in spodbuditi, da sprejemajo zdrave odločitve.

Kaj lahko naredite za naš planet in globalno izboljšanje zdravja?

• Na fakulteto pojdite peš ali s kolesom ali uporabite javni prevoz.
  • Uporabljajte obnovljive vire energije.
  • Prostorov ne ogrevajte nad 21,5 °C.
  • Ugašajte luči, ko niste v prostoru.
  • Kupujte sveža živila pri lokalnih proizvajalcih in se izogibajte visoko predelani hrani in pijačam.
  • Tobak je ubijalec in onesnaževalec. Prenehajte z uživanjem tobačnih izdelkov.
  • Kupite manj plastike; uporabite vrečke za živila, ki jih je mogoče reciklirati.
  • Spremenite svoje navade tako, da bo vsak vaš dan, dan zdravja za vas in za planet.

Every year on 7 April , we celebrate World Health Day, which takes place under the auspices of the World Health Organization (WHO). This year, the organization has chosen the slogan “Our Planet, Our Health”, which puts the health of the individual and the planet at the heart of action and encourages the movement to create a society that is focused on well-being.

Human health has improved in recent decades due to better health services, environmental protection and economic development. Nevertheless, more than 13 million people worldwide die each year due to various environmental causes. The greatest threat to health is the climate crisis resulting from our political, social and economic decisions. More than 90% of people breathe unhealthy air as a result of burning fossil fuels, mosquitoes are spreading disease longer and faster than ever before, the oceans are flooded with plastic, and plastic has already entered human consumption. Producers of highly processed, unhealthy foods and beverages affect human obesity, increase the spread of cancer and heart disease, and generate a third of the world’s greenhouse gas emissions.

While the COVID-19 pandemic has shown us the power of science, it has also highlighted inequalities in our world. It revealed weaknesses in all areas of society, while stressing the need for well-being and health for all without crossing ecological boundaries. The current design of the economy leads to an unfair distribution of income, wealth and power, with too many people still living in poverty and instability. Stopping the destruction of our planet and human health requires legislative action, reform of businesses and individuals who need to be supported and encouraged to make sound decisions.

What you can do for our planet and global health improvement?

• Go to the faculty on foot or by bike or use public transport.
  • Use renewable energy sources.
  • Don’t heat the rooms above 21,5 °C.
  • Turn off the lights when you are not in the room.
  • Buy fresh food from local producers and avoid highly processed foods and beverages.
  • Tobacco is a killer and a polluter. Stop consuming tobacco products.
  • Buy less plastic; use recyclable food bags.
  • Change your habits so that every day will be a day of health for you and for the planet.