S spremembo življenjskega sloga, selitvijo od doma, iskanjem novih prijateljev, zabavami in študijem je pomembno, da študenti najdejo načine, kako ostati aktivni in telovaditi v času študija na fakulteti. Eden izmed načinov je telovadba v športni dvorani UŠC Leona Štuklja, ki je v novem študijskem letu ponovno na voljo za študentsko rekreacijo.

V Univerzitetnem športnem centru Leona Štuklja ponovno vabimo k rekreaciji za študente po spodnjem urniku:

Odbojka: ponedeljek 19.00-21.30 in torek 17.00-21.30
Košarka: ponedeljek 17.00-21.30, torek 20.00-21.30, sreda 20.00-21.30 in četrtek 20.00-21.30
Nogomet: ponedeljek 17.00-21.30

Vsako sredo med 18. in 21. uro vodena vadba športnega plezanja. Začnemo že 5. oktobra 2022!

Za vsa dodatna vprašanja, se obrnite na usc@um.si, kjer vam bodo odgovorili na vsa vprašanja.

Zakaj je šport pomemben?

Izboljšuje srčno-žilno kondicijo

Krepi kosti in mišice

Pomaga pri vzdrževanju zdrave telesne teže

Zmanjšuje simptome stresa, tesnobe in depresije

Obstajajo nekateri dokazi, ki kažejo, da fizična dejavnost izboljša način, kako se telo spopada s stresom, saj spremeni odzivnost hormonov in vpliva na nevrotransmitorje, ki vplivajo na razpoloženje in vedenje.

Študija med študentkami je pokazala, da so bile tiste, ki so si med študijem lahko privoščile odmor za vadbo (20 minut kolesarjenja nizke intenzivnosti), mirnejše, kar je morda posledica hipoteze o “time outu”, tj. odmoru od vsakodnevnih stresnih dejavnikov in skrbi.

Izboljša razpoloženje

Izboljša spomin in koncentracijo

Dr. John Ratey, izredni klinični profesor psihiatrije na Medicinski fakulteti Harvard, pojasnjuje, da vadba izboljšuje učenje na tri načine:

• izboljšanje miselnosti za izboljšanje budnosti, pozornosti in motivacije;
  • priprava in spodbujanje živčnih celic, da se povežejo med seboj, kar je osnova za prenos in razvoj novih informacij ter
  • spodbujanje rasti novih živčnih celic.

V bistvu vadba pripravi možgane na učenje in olajša ohranjanje informacij.

Exercise is a keystone habit. – Charles Duhigg, The Power of Habit

Izboljša spanec

Aerobna vadba prispeva k boljši kakovosti spanja, ki je ključnega pomena za akademsko uspešnost študenta. Spanje pomaga pri ohranjanju več informacij, saj se med REM spanjem informacije iz kratkoročnega spomina prenesejo v dolgoročni.

Zaradi neustreznega spanja se zmanjšata budnost in pozornost, zaradi česar lahko študenti pri predavanjih zamudijo pomembne informacije. Oslabljene so tudi višje možganske funkcije, kot so jezik, logično sklepanje in ustvarjalnost, kar vpliva na študentove sposobnosti med kolokviji, izpitom ali opravljanjem naloge.

Zmanjša tveganje za nastanek resnejših zdravstvenih stanj

Fizična aktivnost zmanjša tveganje za nastanek nekaterih zdravstvenih stanj kot so:

• bolezni srca,
  • rak,
  • sladkorna bolezen tipa 2,
  • visok krvni tlak,
  • osteoporoza in
  • debelost.

Nasveti za gibanje

Vsi smo bili tam kot študenti, z omejenim proračunom in časom. A tukaj je nekaj nasvetov, da se začnete gibati:

• Ne glede na to, ali študirate doma ali na fakulteti, si vsako uro vzemite odmor in se sprehodite ter se nadihajte svežega zraka.
  • Doma začnite z izvajanjem vaj z lastno težo, saj boste z njimi začeli vadbo, ne da bi potrebovali članarino za telovadnico ali fitnes.
  • Do fakultete se sprehodite peš ali s kolesom.
  • Med odmorom od učenja vzemite prijatelja in se odpravite na tek ali sprehod po parku; to bo zagotovo izboljšalo vaše kognitivne funkcije!
  • Če potrebujete fitnes, uporabite prostore za vadbo v svojem študentskem domu, saj je brezplačno.

Zaključne misli

Čeprav študenti menijo, da nimajo dovolj prostega časa za vadbo, naj si trikrat na teden vzamejo vsaj 30 minut za obisk telovadnice, udeležbo v fitnesu, plavanje, dvigovanje uteži ali katero koli drugo telesno dejavnost, ki jih veseli.

Z redno vadbo boste občutili manj stresa, bolj boste energični, imeli izboljšan spomin in kognitivne sposobnosti, poleg tega pa boste ostali fit in čvrsti.