6. oktober je svetovni dan cerebralne paralize (CP). CP je neozdravljiva in dosmrtna motnja, ki se kaže v motnjah gibanja in drže telesa, osnovnim simptomom in znakom pa se lahko pridružujejo tudi motnje govora, zaznavanja, učne težave ali zaostajanje v duševnem razvoju.

Cerebralna paraliza (CP) ni bolezen. Je skupina motenj, ki so nastale kot posledica nenapredujoče okvare ali poškodbe nedozorelih možganov pred rojstvom, med njim ali do 3 leta starosti otroka. Okvara nastane še preden se možgani funkcionalno usposobijo in dokončno razvijejo. Navadno je prizadeto področje eno tistih, ki je namenjeno nadzoru delovanja mišic in izvajanju določenih gibov telesa. Zato so za CP v osnovi značilne motnje v gibanju in drži telesa, osnovnim simptomom in znakom pa se lahko pridružujejo tudi motnje govora, zaznavanja, učne težave ali zaostajanje v duševnem razvoju. V težjih primerih se lahko pojavijo še težave s hranjenjem in izločanjem, težave z dihanjem (zaradi napadov) in preležanine. Pojavnost cerebralne paralize je v povprečju 2 do 3 na 1000 živorojenih otrok.

V večini primerov natančen vzrok CP ni znan. Možni vzroki za razvoj CP pred rojstvom (70 % vseh primerov) so lahko pomanjkanje kisika v možganih zarodka, virusne ali bakterijske infekcije matere (rdečke, toksoplazmoza, HIV, herpes virus), nesreče in poškodbe matere, zloraba alkohola ali drog pri materi v času nosečnosti, neskladnost Rh faktorjev matere in očeta, zlatenica pri otroku in podedovani vzroki. Možna vzroka med rojstvom (20 % vseh primerov) sta pomanjkanje kisika v času poroda in poškodba možganov med porodom. Po rojstvu do 3. leta starosti (10 % vseh primerov) pa so najpogostejši vzroki za nastanek CP poškodba glave (kot posledica padcev, avtomobilskih nesreč ali zlorabe), infekcije možganov (meningitis, encefalitis ipd.) in vročinski krči in napadi.

Poznanih je več vrst CP:

• spastična, ki je najpogostejša; osnovna značilnost je stalno močno povečan mišični tonus (mišice so zelo zakrčene in jih ni mogoče raztegniti), temu se lahko pridruži tudi okornost sklepov. Hoja je zaradi tega trda, okorna in krčevita, s križanjem oziroma dotikanjem kolen. Pogosto to vrsto paralize spremljajo tudi motnje požiranja in govora.
  • atetoidna, kjer vsak hoten gib spremlja množica nehotenih in nekontroliranih gibov udov in pačenje obraza. Pri razburjenosti so ti pojavi močneje izraženi, v mirovanju in spanju pa teh gibov ni. Refleksi so normalni. Govor je lahko težko razumljiv zaradi težav pri nadzorovanju jezika, dihanja in glasilk. Pogoste so tudi težave s sluhom.
  • ataksična je manj pogosta oblika, pri kateri je okvarjeno ravnotežje, hoja je nezanesljiva, nihajoča, z razmaknjenimi nogami. Pogoste so težave s prostorskim zavedanjem, kar pomeni težko presojo položaja lastnega telesa v prostoru v odnosu do obkrožajočih stvari. Pogosti so tresljaji z glavo in sunkovit govor.

CP je neozdravljiva in dosmrtna motnja, ki pa ne vpliva na pričakovano življenjsko dobo in reproduktivne funkcije. Ne napreduje, vendar se simptomi lahko sčasoma nekoliko poslabšajo ali izboljšajo zaradi različnih zunanjih dejavnikov (npr. izboljšanje motorične aktivnosti zaradi zdravljenja, fizioterapije). Zdravljenje CP je simptomatsko. Cilj zdravljenja je omogočiti osebam s CP življenje s čim večjo mero samostojnosti in neodvisnosti. Mladi s CP so v procesu izobraževanja bolj nagnjeni k težavam pri učenju, ni pa nujno.Veliko težavo jim lahko predstavlja pisanje in govor. Večina odraslih s CP je zmožna normalnega funkcioniranja v družbi, nekateri so povsem samostojni, drugi potrebujejo različno stopnjo pomoči pri različnih opravilih.

Študij osebe s cerebralno paralizo je lahko zelo otežen. V ta namen je na Univerzi v Mariboru na voljo možnost pridobitve posebnega statusa, ki omogoča prilagajanje obveznosti takšnemu študentu.

Kako lahko pomagate vrstniku s cerebralno paralizo?

• Spodbujajte ga k telesni aktivnosti. Čeprav CP oteži gibanje, je pomembno, da posameznik ostane aktiven ter da izboljša mobilnost in mišični tonus.
  • Spodbujajte ga k dejavnostim, ki zmanjšujejo stres in psihično obremenitev.
  • Ponudite praktično pomoč (npr. deljenje zapiskov s predavanj).
  • S svojim pozitivnim odnosom do osebe s CP bodite vzgled drugim.

CP prizadene več kot 17 milijonov ljudi po vsem svetu, zato se je v okviru organizacije svetovnega dne cerebralne paralize začela kampanja »Milijoni razlogov« (MillionsOfReasons), s katero pozivajo ljudi po vsem svetu, da predstavijo svoje ideje za boljše in dostopnejše tehnološke rešitve, ki bodo olajšale življenje in delo ljudem z najrazličnejšimi ovirami.

Na Univerzi v Mariboru se v sodelovanju z Društvom študentov invalidov Slovenije trudimo, da bi študentom s CP zagotovili potrebne prilagoditve za uspešen študij. Stremimo k cilju, da bi se prav vsak študent Univerze v Mariboru počutil sprejetega s strani vrstnikov in visokošolskih učiteljev.