Živimo v času sodobne informacijske tehnologije, vendar pa lahko v okolju s pametnimi telefoni in družbenimi omrežji hitro pozabimo na to, da je zdrav način življenja zelo pomemben za naše dobro počutje. Pomembno je, da zdrave navade oblikujemo in ohranjamo tudi v študijskih klopeh.
“Šport in telesna aktivnost imata v vseh življenjskih obdobjih za zdravje in srečo človeka nenadomestljivo vlogo.”
Telesna vadba ne vpliva pozitivno samo na naše fiziološke procese, ampak tudi na procese na psihološkem področju. Zbrali smo nekaj dejstev o redni vadbi:
- znižuje tveganje za debelost,
- zmanjšuje možnost poškodb,
- zmanjšuje željo po kajenju,
- poraba sladkorjev je učinkovitejša; odvečni ogljikovi hidrati imajo, zato manjšo možnost, da se nakopičijo v obliki podkožnega maščevja,
- izboljša imunsko odpornost, ker poveča prekrvavljenost tkiv (s tem je omogočen stalen dotok obrambnih celic),
- raven energije se zviša,
- izboljša spolno življenje,
- odpravlja težave z nespečnostjo.
Pozitivni učinki na psihološkem področju:
- poveča nam samozavest,
- zmanjšuje stres,
- s športom lahko preusmerimo misli od manj prijetnih stvari,
Šport ob študijem nam daje tudi nove možnosti, da si ob različnih dejavnostih razširimo naš krog poznanstev in ustvarimo nova prijateljstva. V kolikor boš se dobro povezal z ostalimi, se boste lahko medsebojno vzpodbujali in motivirali za redno vadbo. Plus skupaj se boste še bolj zabavali!
Šport je eden izmed najboljših načinov za oblikovanje vodstvenih sposobnosti in za učenje o vrednotah fairplaya, skupinskega dela, spoštovanja nasprotnikov in drugih kultur. Šport prav tako pomaga razvijati vztrajnost, disciplino, natančnost, zaupanje vase, potrpežljivost ter spoznanje, da se je treba potruditi, če želimo doseči cilj. Morda se zdijo te stvari samoumevne, vendar prav takšne izkušnje in pridobljene kompetence ti bodo v prihodnosti prišle še kako prav.
Zakaj se torej ne bi odločili za telesno vadbo? Ta vam lahko pomaga pri marsikaterem problemu, pa naj bo fiziološke ali psihološke narave.